Kárpátaljai kirándulás és történelmi verseny
Június elején Kárpátalján osztálytársammal, Horváth Ábellel képviselhettem az iskolámat, Vác városát, és Magyarországot egy történelmi vetélkedőn. A verseny témája Feszty Árpád, a Feszty-körkép illetve a honfoglalás kori magyarok kultúrája, élete és történelmi tette volt. A versenyt a Feszty Árpád Emlékév rendezvényeinek keretén belül szervezte meg a Feszty-körkép Alapítvány, ezúttal Beregszászon. A történelmi versenysorozat második állomása volt ez, az elsőt Erdélyben tartották a közelmúltban. Minden egyes fordulóra más-más magyar várost hív meg az Alapítvány, ezúttal a mi városunkat érte ez a megtiszteltetés.
Magát a versenyt június 04-én tartották, azonban küldöttségünk már két nappal korábban elutazott. Tartalmasan és hasznosan teltek a kárpátaljai napok a versenyen kívül is, több kiránduláson, előadáson vettünk részt. Két híres történész előadását is meghallgattuk a honfoglalás-kori magyarok életéről, valamint Feszty Árpád munkásságáról és a körkép megfestésének körülményeiről. De az előadásokon túl érdekes esemény volt az íjász bemutató is, Mónus József íjász világbajnok bemutatta azt az íjat, amelyet egyedül ő tud felajzani a világon. A bemutató helyszíne is történelmi volt, a Vereckei-hágó legmagasabb pontján volt az esemény, a Honfoglalás emlékművének tövében.
Beregszászon kívül kirándulást tettünk még Munkácson, megnéztük a várost és a várat, közte azt a kápolnát, amelyben II. Rákóczi Ferenc házasságot kötött. Jártunk továbbá Kendereskén, amely arról híres, hogy pontosan meghatározható az a hely, ahol Feszty Árpád megfestette a körkép hátterének vázlatait.
A fő esemény azonban a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola gyönyörű épületében megtartott történelmi vetélkedő volt, amelyen csapatunk nyolc induló közül az előkelő második helyezést érte el, egy hajszállal lemaradva a győztes kolozsvári csapattól. Érdekes volt számomra határon túli iskolásokkal találkozni és beszélgetni velük. Hasznos és eredményes négy napot töltöttük határon túl, de magyar földön.
Néveri Szilvia
9.D