Tehetséges diákjaink Szegeden!
Az idén is meghívást kapott iskolánkból 3 tehetséges diák és kísérő tanára a Nobel-díjasok és Tehetséges Diákok Találkozója 3 napos rendezvényre. A rendezvény díszvendégei Ole Petersen, A Cardiff Egyetem hasnyálmirigy-betegségeket kutató elismert munkatársa volt.
Ezen a neves programon Hamarics Boglárka, Kerek Levente és Horváth Donát 12. A osztályos tanulók és Gálné Harangozó Mária tanárnő vehetett részt iskolánkból. A három diák eddigi tanulmányai során biológia tantárgyból ért el kimagasló eredményt. A diákok élménybeszámolója itt olvasható:
“Nobel-díjas találkozó
December 2-án viszontagságos vonatozás után érkeztünk meg Szegedre, mintegy 6 óra alatt, a havazás miatt. A Novotel Hotelben laktunk. Este városnézés következett. Szeged egy nagyon szép város, jelenleg adventi hangulatban. Körbenéztünk a karácsonyi vásáron is. Ezután vacsora, majd éjszakába nyúló beszélgetés következett.
A második napon kezdődtek a programok. Először a szálloda melletti rendezvényközpontban öt tudományos előadást hallgattunk meg, amelyen a Szegedi Egyetem Szent-Györgyi hallgatói mutatták be kutatásaikat angol nyelven. Nagyon érdekes volt. Minden előadás végén lehetett kérdezni is, szigorúan angolul.
Ezután kerekasztal beszélgetésen vettünk részt a többi iskolából érkező diákkal és az egyetem hallgatóival több csoportban. A hallgatók beszéltek az egyetemről, az éppen aktuális kutatásokról, mindenről kérdezhettük Őket, kötetlen beszélgetés alakult ki. Sok mindent megtudhattunk az egyetemi életről, ami nagyon szimpatikus volt, mind hárman eldöntöttük, hogy egyetemi jelentkezéseink között biztosan ott lesz Szeged is.
Svédasztalos ebéd után Újszegeden egy másik hotelben az egyetem mentor tanárai tartottak előadást kutatásaikról, szintén angol nyelven, amit a díszvendég Dr. Ole Petersen „The way of a scientist: A life experience” című előadása zárt. A Cardiffi Egyetem világhírű kutatóprofesszora elsők között tesztelte a patch clamp technikát élő sejtekben, és pályafutása során 14 Nature, 5 Cell, valamint 1 Lancet közleményt publikált. A nap gála műsorral és gála vacsorával záródott, ahol nagyon sok étel közül lehetett választani a svédasztalról, nagyon elegáns, ünnepélyes és persze finom volt.
A harmadik egyben utolsó nap délelőttjén 18 laborlátogatás közül választhattunk. Mi Dr. Széll Márta génsebészeti laborját és Dr. Juhász Gábor Drsophila kutatások emberi betegségek megértése és kezelése érdekében című genetikai laborját választottuk. Nagyon élveztük, mi is kísérletezhettünk, megismerkedhettünk a genetikai kutatások gyakorlati módszereivel.
Egy kiadós ebéd után fájó szívvel búcsúztunk az egyetemtől és Szegedtől.
Nagyon érdekes és tartalmas program volt, nagyon sokat tanultunk, köszönjük, hogy részt vehettünk rajta. Reméljük, hogy iskolánk diákjainak az elkövetkező években is lehetősége lesz ellátogatni erre a színvonalas rendezvényre. “