KÜLFÖLDI NYELVTANULÁSI PROGRAM 9. ÉS 11. ÉVFOLYAMOS DIÁKOK SZÁMÁRA
A Külföldi Nyelvtanulási Program ismertetése
A 2019-2020-as tanévtől a 9. és 11. osztályos nappali tagozatos gimnáziumi és szakgimnáziumi képzésben tanulók a Külföldi Nyelvtanulási Program keretében kéthetes egyéni vagy csoportos külföldi nyelvoktatásban vehetnek részt a Nemzeti alaptanterv szerint tanulható első idegen nyelvek (angol, francia, német, kínai) célországaiban: Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Írországban, Máltán, Németországban és Kínában. (Kínai nyelv csak abban az esetben választható, ha azt a kedvezményezett tanuló NAT szerinti első nyelvként tanulja. Ez a feltétel kizárólag a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium tanulói esetében valósul meg.)
A Külföldi Nyelvtanulási Program hazai költségvetésből fog megvalósulni. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) megbízásából a program megvalósítását a Tempus Közalapítvány végzi.
KI JELENTKEZHET A PROGRAMRA?
A programban először a 2019-2020-as tanévben 9. és 11. osztályos nappali tagozatos, gimnáziumi és szakgimnáziumi képzésben tanulók jogosultak alanyi jogon részt venni pályázat útján. A Külföldi Nyelvtanulási Program szempontjából a 9. évfolyamos nyelvi előkészítőn tanulók is 9. évfolyamos tanulónak minősülnek, és részt vehetnek a külföldi nyelvi képzésben. A tanuló határozhatja meg, hogy melyik 9. évfolyamon kívánja a támogatást felhasználni.
MELY NYELVEK VÁLASZTHATÓK? HOGY VÁLASSZAK NYELVET?
A Külföldi Nyelvtanulási Program keretében a Nemzeti alaptanterv szerint első nyelvként tanulható idegen nyelvek választhatók, tehát az angol, a francia vagy a német nyelv.
A tanuló nem köteles az elsőként tanult idegen nyelvet választani, tehát azt, amelyet általános iskolában kezdett el tanulni, azonban legalább a pályázat évében (a 9. vagy a 11. osztályban) már tanulnia kell tantervi keretek közt a választott nyelvet.
Elsősorban természetesen azt a nyelvet ajánlott választani, amelyben a tanuló már magasabb szintet ért el, mert a külföldi nyelvi képzés ebben az esetben a leghatékonyabb. Azonban előfordulhat, hogy az első idegen nyelvből a tanuló már szerzett nyelvvizsgát, így ezt a lehetőséget pl. további nyelvvizsga megszerzésére szeretné felhasználni.
A PROGRAMBAN RÉSZT VEVŐ NYELVISKOLÁK, VÁLASZTHATÓ KURZUSOK
A Külföldi Nyelvtanulási Programban az EMMI jóváhagyásával azok a nyelviskolák vehetnek részt, amelyek megfelelnek az adott országban elfogadott, a nyelviskolák számára szabott minősítési követelményeknek.
A nyelvtanfolyamok kéthetes időtartamban, minimum heti 20 nyelvórával valósulnak meg. A tanulók a nyelvórákon kívül egyéb kulturális, szabadidős programok keretében is lehetőséget kapnak a nyelvtanulásra, illetve a célnyelvi ország kultúrájának, szokásainak megismerésére. Az elszállásolás családoknál vagy kortársakkal együtt kollégiumban történik, ami újabb lehetőséget teremt a nyelv elsajátítására. A nyelviskolák az újrakezdőtől a felsőfokú szintig ajánlanak tanfolyamokat. A szintfelmérést a fogadó nyelviskola végzi, tehát az a cél, hogy mindenki a megfelelő nyelvi szinten, lehetőség szerint sokszínű, soknemzetiségű csoportban tanulja az idegen nyelvet.
FINANSZÍROZÁSI TUDNIVALÓK
A Külföldi Nyelvtanulási Program a célországokban való nyelvtanulásra teljes körű támogatást nyújt, tehát fedezi a külföldi nyelvtanfolyam díját, a kiutazás költségeit, a külföldi szállást és ellátást, a célországon belüli, a nyelvtanfolyamon való részvételhez szükséges utazási költségeket.
A tanulók a támogatást még a tervezett kiutazás előtt megkapják, így önerő, előfinanszírozás nem szükséges. A Külföldi Nyelvtanulási Programban az érintett tanulók alanyi jogon vehetnek részt, a támogatás elnyerésére azonban pályázni kell. A program hazai költségvetési forrásból valósul meg. A tanulók a pályázati program keretében a célországi nyelvtanfolyamokon való részvételükhöz maximum 1500 euró vagy 1350 angol font és maximum további 234 000 forint, vissza nem térítendő pályázati támogatást nyerhetnek el.
A TÁMOGATÁSSAL KAPCSOLATOS BESZÁMOLÁSI KÖTELEZETTSÉGEK
A Kedvezményezett (utazó diák) a Külföldi Nyelvtanulási Program keretében nyújtott támogatás kapcsán igazolja a szakmai programon való részvételét és arról szakmai beszámolót készít, aminek határideje 2020. szeptember 30.
A beszámolónak tartalmaznia kell, hogy a nyelvtanulási programban való részvétel hogyan volt hatással a kedvezményezett diák idegennyelvi kompetenciáinak és nyelvtanulási motivációjának fejlődésére. A szakmai beszámolóban a Kedvezményezett előre megadott szempontok alapján értékeli a pályázati rendszert, az utazás módját, a célországi nyelviskolát, a nyelvi képzést, a kapcsolódó nyelvi és kulturális programokat, a szállást és ellátást, a szervezést.
A célországi nyelviskola által kiállított részvételi igazolást is be kell nyújtani.
Amennyiben a Kedvezményezett nem teljesítette az előírt feltételeket (nem vett részt a nyelviskolai képzésen, és arról nem kapott a célországi nyelviskolától részvételi igazolást), úgy a Támogató a támogatás teljes összegét visszaköveteli.
Amennyiben a nem teljesítés a Kedvezményezettnek fel nem róható okból történt, úgy a Kedvezményezett felelőssége ennek Támogató felé történő bizonyítása.
Amennyiben a Kedvezményezett nem teljesíti beszámolási kötelezettségeit határidőre, illetve azt a Támogató felszólítására sem pótolja, úgy a pályázaton elnyert támogatás visszakövetelhető.
HOGY LEHET JELENTKEZNI A PROGRAMRA?
Pályázni a Tempus Alapítvány honlapján keresztül elérhető elektronikus pályázati felületen lehet, várhatóan 2020 februárjától.
A célországokban történő nyelvtanulás iskolánk tanulói részére két formában valósulhat meg:
- tanulók egyéni kiutazása és részvétele a minősített külföldi nyelviskolák által kínált nyelvtanfolyamon az adott tanévet követő nyári szünetben; Erről részletesen az alábbi pályázati felhívásban olvashatnak: https://www.knyp.hu/hu/egyeni-palyazat
- az iskola által szervezett csoportos kiutazás és részvétel a minősített külföldi nyelviskolák által kínált nyelvtanfolyamon az adott tanévet követő nyári szünetben
https://www.knyp.hu/hu/intezmenyi-palyazat
CSOPORTOS KIUTAZÁSOK A MADÁCH IMRE GIMNÁZIUMBAN
A szervezés jelenlegi szakaszában, a programban 10 csoportot tudtunk szervezni. (Málta, Írország, UK, Franciaország). Az iskola olyan csoportokat szervez, hogy a kísérő tanárok között feltétlenül legyen olyan, aki a célnyelvet tanítja, vagy magas fokon beszéli.
A csoportok a kísérő tanárok vezetésével szerveződtek, akik a diákok és szülők felé jelezték a kiválasztott célországokat és kurzusokat és a szülők által is aláírt előzetesen jelentkezési lapok alapján vették fel a külföldi nyelviskolákkal a kapcsolatot. Jelenleg a csoportok befoglalása folyamatban van, a nyelviskolák visszajelzéseit várjuk.
A nyelviskolák kiválasztásánál az első és legfontosabb szempont a megbízható képzőintézmények kiválasztása volt. Ideális helyszíneket igyekeztünk választani a tanulók igényei alapján, többségében azonos korcsoportú tanulókat tettünk egy csoportba.
Az intézményi pályázat benyújtásához szükségünk lesz még szülői/gondviselői hozzájáruló és felelősségvállalási nyilatkozatokra, ennek végleges formája azonban még nem áll az iskolák rendelkezésére. A szülői/gondviselői hozzájáruló és felelősségvállalási nyilatkozatot mindkét szülőnek/gondviselőnek itt az iskolában tanúk jelenlétében kell aláírnia kivéve, ha az egyik szülő egyedül gyakorolja a szülői felügyeleti jogot. Ebben az esetben be kell mutatni a vonatkozó bírósági végzést.
Az utazásszervezésről az iskola fenntartója fog tájékoztatást adni. A csoportos repülőjegyek foglalására és a csoportos biztosításkötésre a pályázatok elbírálása után, március elején kerül sor. Kérjük, szíveskedjenek ellenőrizni, hogy a gyerekek rendelkeznek-e a kiutazáskor is érvényes úti okmánnyal!
Felhívjuk figyelmüket, hogy az egyéni tanulmányutakat nem az iskola szervezi, a kurzusokat a jelentkező tanulók maguk választják ki, a kiutazást is egyénileg intézik.
2020.február 3-án a szülői értekezletek után, 18 órakor a csoportos kiutazásra jelentkezett diákok szülei számára tájékoztatót tartunk az iskola aulájában.
Addig is látogassák a Tempus Közalapítványnak a Külföldi Nyelvtanulási Programra készített honlapját (www.knyp.hu).